Стареенето е естествен процес, който се случва в тялото на всеки един от нас. Той е съпроводен с редица промени. Едни са видими, например по кожата, докато други се случват в дълбочина – в клетките ни. Едно е ясно – никой не може да даде еднозначен отговор защо остаряваме.

Трудно е да бъде разкрита мистерията на процеса на стареене. Но много учени и философи имат свое виждане по въпроса. И разкриват основните фактори за това неизбежно пътуване във времето.

По какво да познаете, че остарявате?

Може да се каже, че промените в костите, кожата и меките тъкани са до голяма степен генетично предопределени. Ако се погледнем в огледалото, ще забележим първите признаци на стареене. Те са най-видими по лицето – в областта на веждите и челото. Но има и други отличителни белези, които показват, че годините летят и е трудно да спрем това.

Има дванадесет ключови биологични маркера, известни като отличителните белези на стареенето, които влияят на нашето здраве и дълголетие. Изследването на тези отличителни белези може да даде насоки за това можем ли да влияем на стареенето. Например биохимично, хирургично, генетично, с което да подобрим качеството си на живот.

Основни белези на стареенето

Ето 12 основни, които ще разгледаме:

1. Геномна нестабилност

ДНК-то на човек често е атакувано от редица фактори, които му влияят негативно. Това са замърсявания от околната среда, грешки по време на репликация, вътрешни метаболитни процеси и други. Това води до мурации и структурни промени. Те причиняват така наречената геномна нестабилност (промени в генома). А с течение на времето все повече увреждания на ДНК-то може да доведат до нарушаване на клетъчната функция. И така да допринесат за процеса на стареене и поява на някои болести.

2. Износване на теломерите

Теломерите са пряко свързани със със стареенето. Те са повтарящи се последователности в самите краища на хромозомите. Защитават вътрешните участъци на хромозомите и се износват с малко количество във всеки кръг от репликацията на ДНК.

Защитните капачки в краищата на хромозомите се скъсяват с всяко клетъчно делене. Когато станат крайно къси, стеломерите се износват, което води до клетъчно стареене или апоптоза. Това е част от стареенето и допринася за загубата на регенеративен капацитет и функционалност на тъканите.

3. Епигенетични промени

Те да свързани с модификации в генната експресия без промяна на ДНК последователността. Или по просто казано – те са резултат от фактори на околната среда, начина на живот, влошена психика и други фактори. С напредването на възрастта епигенетичните промени могат да нарушат нормалните клетъчни функции и да насърчат заболявания, свързани с възрастта.

Епигенетиката е специална наука, която разкрива как средата и жизненият ни стил могат да повлияят върху активността на гените ни, без да променят самите генетични последователности. Тя доказва, че има генетични промени, продиктувани от влиянието на околната среда.

4. Загуба на протеостаза

Протеостазата произлиза от думите „протеин“ и „хомеостаза“. Включва поддържането на стабилна клетъчна среда, където протеините са правилно нагънати, модифицирани и разградени. Тя също е тясно свързана със старенеето, което води до натрупване на повредени или неправилно нагънати протеини. Това може да причини клетъчна дисфункция и да допринесе за болести като Алцхаймер и Паркинсон.

Процесите автофагия и протеостазата са процесите, които са отговорни за регулацията на естественото стареене на клетките.

5. Дерегулирано отчитане на хранителни вещества

Нашите клетки разчитат на пътища за отчитане на хранителни вещества, за да регулират растежа и метаболизма. Ключови пътища като Инсулиноподобен фактор на растежа (IGF-1), целта на бозайниците на сигналния път на рапамицин (mTOR) и сиртуини играят решаваща роля в стареенето. Нарушаването на регулацията на тези пътища може да доведе до метаболитен дисбаланс и да ускори процеса на стареене.

6. Митохондриална дисфункция

Митохондриите са електростанциите на нашите клетки. Те произвеждат енергия чрез клетъчното дишане. Но с годините стареенето причинява митохондриална дисфункция, която води до намалено производство на енергия и повишено производство на вредни реактивни кислородни видове (ROS).

Митохондриалната дисфункция значително допринася за стареенето на клетките и различни заболявания, свързани с възрастта. Те протичат с прекомерна умора и други симптоми, които са често срещани при почти всяко хронично заболяване.

7. Клетъчно стареене

Въпросното състояние се появява при необратимо спиране на клетъчния цикъл. Обикновено това става в отговор на различни стресови фактори, включително увреждане на ДНК и скъсяване на теломерите.

Оксидативното увреждане на митохондриалните мембрани нарушава функцията на митохондриите. Стареещите клетки секретират провъзпалителни фактори, които могат да нарушат функцията на тъканите и да насърчат свързаните със стареенето патологии.

8. Изчерпване на стволови клетки

Стволовите клетки са отговорни за регенерацията и възстановяването на тъканите. С остаряването репликативният и диференциационен потенциал на стволовите клетки намалява. Tовa води до намален капацитет за поддържане и възстановяване на тъканите.

С възрастта се наблюдава постепенно намаляване на способността на стволовите клетки да се регенерират и диференцират. Това допринася много за процеса на стареене и неговите ефекти.

9. Променена междуклетъчна комуникация

Стареенето засяга комуникацията между клетките, тъканите и органите. Това е предпоставка за дисбалансиран възпалителен отговор, известен като възпаление. Това хронично възпаление с ниска степен може да продължи увреждането на тъканите и да допринесе за различни състояния, свързани с възрастта.

10. Микробиомна дисбиоза

Човешкият микробиом, състоящ се от трилиони микроорганизми в нашите черва и други части на тялото, играе важна роля за нашето здраве. Процесът на стареене нарушава микробиома, което води до намалено микробно разнообразие и пролиферация на вредни бактерии. Тази дисбиоза може да повлияе негативно на функциите на имунната система, да причини възпаление и болести.

11. Компрометирана автофагия

Автофагията е клетъчен процес, който разгражда и рециклира повредени органели и протеини. Както стана ясно, тя е тясно свързана с процеса на стареене.

С възрастта автофагията става по-малко ефективна, което води до натрупване на клетъчни отпадъци и допринася за клетъчна дисфункция и някои заболявания.

12. Хронично възпаление

Може да се каже, че този отличителен белег свързва всички останали. Продължителното активиране на имунната система може да доведе до увреждане на тъканите и да допринесе за развитието на свързани с възрастта заболявания като сърдечно-съдови, артрит и невродегенеративни състояния.

Докато остаряването е неизбежен процес, напредъкът в науката и технологиите ни доближава до отключване на тайните на дълголетието. А това е свързано и с подобряване качеството на живот за бъдещите поколения.

Може да се каже, че биологията на стареенето е много сложна. Но чрез изучаване на 12-те отличителни белези учените се надяват да разработят иновативни стратегии за насърчаване на остаряването в добро здраве и борба с болестите, свързани с възрастта.

Този текст има информативен характер и не замества консултацията със специалист.